Söka och byta till Blackebergs gymnasium

Du som vill börja på Blackebergs gymnasium ansöker på olika sätt beroende på vilken årskurs du ska börja i.

Intresseanmälan för byte till år 1 på Blackebergs gymnasium

Du som vill anmäla intresse till årskurs 2 eller 3

Har du intresse av att byta till vår skola med start i höst antingen till årskurs 2 eller 3? Anmäl ditt intresse genom att fylla i dina uppgifter i ett formulär. Har du tidigare skickat en anmälan? Fyll i en ny anmälan så att vi vet att du fortfarande är intresserad.

Lediga platser i årskurs 2

I år är det många elever på Blackebergs gymnasium som åker iväg på ett utbytesår utomlands under gymnasietiden. Vi har därför lediga platser på våra program i årskurs 2. Fyll i en anmälan om du är intresserad av att fortsätta din gymnasietid hos oss.

Urvalskriterier

För att kunna erbjuda dig en plats använder vi urvalskriterier.

  • Hur ditt nuvarande kursupplägg matchar Blackebergs gymnasiums upplägg
  • Dina betyg du fått eller får under årskurs ett eller två.
  • Vilket meritvärde du hade från grundskolan

Skicka in din intresseanmälan

Uppdaterad