Söka och byta till Blackebergs gymnasium

Du som vill börja på Blackebergs gymnasium ansöker på olika sätt beroende på vilken årskurs du ska börja i.

Du som vill anmäla intresse till årskurs 2 eller 3

Har du intresse av att byta till vår skola med start i höst antingen till årskurs 2 eller 3? Anmäl ditt intresse genom att fylla i dina uppgifter i ett formulär. Har du tidigare skickat en anmälan? Fyll i en ny anmälan så att vi vet att du fortfarande är intresserad.

Lediga platser i årskurs 2

I år är det många elever på Blackebergs gymnasium som åker iväg på ett utbytesår utomlands under gymnasietiden. Vi har därför lediga platser på våra program i årskurs 2. Fyll i en anmälan om du är intresserad av att fortsätta din gymnasietid hos oss.

Urvalskriterier

För att kunna erbjuda dig en plats använder vi urvalskriterier:

  • hur ditt nuvarande kursupplägg matchar Blackebergs gymnasiums upplägg
  • dina betyg du fått eller får under årskurs ett eller två.
  • vilket meritvärde du hade från grundskolan.

Skicka in din intresseanmälan

Uppdaterad